Threads - realistický dokument o nepředstavitelném

24.03.2010 12:55

Threads (1984, BBC, Velká Británie)

Film promítáme v anglickém znění s českými titulky.
 
Kdy: 31. 3. (středa) od 18:00
Kde: Římská 43, přízemní klubovna
 
Po Moderní době se podíváme na další vizionářský snímek. Dokumentární fikce z  produkce BBC, Threads (Vlákna), si ale neklade za cíl nás pobavit. Cílem je realisticky ukázat následky jaderného konfliktu. Bez nadsázky mrazivý snímek patří k nejdrsnějším filmům, které uvidíte. A to bez obvyklých berliček, které musejí režiséři používat. Žádná manipulující hudba, digitální efekty, potoky krve nebo násilné scény, žádné překvapivé zvraty, žádné emocionální vydírání. 
Inteligentní dokument je děsivý právě proto, že zobrazuje reálné důsledky lidské společnosti...
 
 
Před dvaceti pěti lety byl svět prakticky neustále na okraji atomové války.  Strach z reálného nukleárního armagedonu děsil jak sovětský blok, tak Ameriku a Británii. Zatímco na východě se pořádala branná cvičení v plynových maskách a  žáci se učili zalehnout patami k výbuchu, Američané by si v případě výbuchu pobrukovali veselou písničku "Duck and Cover". Na tyto aspekty studené války dnes pohlížíme s nadsázkou a humorem. Ovšem polodokumentarni film Threads z produkce BBC žádné posměšky dozajista nevyvolá.
 
Kritici se shodují, že jde o jeden z nejrealističtějších filmů studené války, který syrově a uvěřitelně shrnuje následky případného jaderného konfliktu pro Británii. Objektivem dokumentární kamery sledujeme osudy lidí, kterým se život převrátí naruby výbuchem atomové pumy. Nejzoufalejší představitelný scénář je zobrazován stroze a bez emocí, což ještě akcentuje dechberoucí vyznění celého snímku. 
 
Nečekejte žádný holywoodský horor, příjemnou podívanou, ani žádný propagandistický blábol. Žádná hudba, výbuchy a dramatické scény se nekonají. 
Střízlivý polodokument přesto zanechá palčivější, opravdovější dojem, než oskarovy blockbuster.
Zpět