Sherlock Senzatetto in Roma

12.09.2008 10:48

Náš hrdina se vydal do starověké metropole s nadějí, že osvěží svou latinu. Jak jistě víte, latinsky mluvili Římané až do roku 476 po Kristu, kdy Romulus Augustus spletl třetí a čtvrtou deklinaci, což vedlo k pádu římské říše. Když Sherlock přijel do Říma, zjistil, že domorodí obyvatelé na latinu již z nepochopitelných důvodů zcela rezignovali a dorozumívají se výhradně pomocí gest a skřeků.

Dokonce ani Sherlockova recitace Ovidiových veršů před Colosseem u domorodců latinskou jiskřičku nevykřesala. Vyprávění pečlivě vybraných latinských vtipů početnému publiku u Španělských schodů (Scalinata di Spagna) pak bylo pro Sherlocka doslova studenou sprchou. Jak by řekl jeden italský filosof: Mi chiedo quante persone effettivamente tradurre questa frase.

Ani v Římě tedy Sherlock svůj domov nenašel. Vypátral ale několik stránek, které třeba mohou pomoci dalším odvážlivcům: příručka cestovatele po Římě, římská muzea, vatikánská muzea, tipy na dobré leč levné pizzerie a vyhledávání spojů po Římě a okolí (vlaky zde).

Pavel   .

Zpět