HOME - úchvatný ekologický dokument promítáme 30. září

01.09.2009 10:38

Naše pravidelná filmová setkání pokračují. Od září si zase můžete každou poslední středu v měsíci rezervovat a těšit se na vybrané filmy a příjemnou společnost v krokodýlím kině. 

Letošní sezónu odstartujeme dokumentárním filmem HOME fotografa Yanna Arthus-Bertranda, kterého pravděpodobně znáte díky jeho leteckým fotografiím přírody. Tentokráte si ale s sebou vzal kameru a vyplnil celých 114 minut dechberoucími záběry našeho domova - planety Země. Kupodivu se nemusíte bát, že byste se nudili. A to nejen proto, že příroda naší planety je skutečně rozmanitá.

Film totiž není jenom oslavou krásy a jemnosti planety Země, ale také tvrdou obžalobou lidí, kteří z chamtivosti nebo nerozvážnosti tento klenot ničí. Podobně jako v případě Al Goreovy Nepříjemné pravdy i zde se setkáváme s celostním pohledem na situaci, alarmujícími čísly a nepopiratelnými důkazy - na vlastní oči uvidíme překvapivě rychlé tání ledovců nebo nabubřelý styl života vyčerpávající zásoby přírody.

Ale na pesimismus je podle autora pozdě. Proto ve svém komentáři, který nás filmem provází, vyzdvihuje i to dobré, co se v poslední době podniká k záchraně životního prostředí, a to jak na úrovni států, tak na úrovni jednotlivců. Film se setkal s nadšeným přijetím, ale také kritikou za přílišné ekologické agitátorství. Jde o první film, který měl celosvětovou premiéru ve 181 zemích a byl šířen zcela zdarma.

středa 30. října od 18:00

Sejdeme se jako vždy v Římské 43 v přízemí. Film promítáme v anglickém znění s českými titulky. Pokud chcete, přineste nešustivé, nekřupavé občerstvení pro sebe a ostatní. Těšíme se na společný filmový zážitek a následnou, tentokrát jistě zajímavou, diskuzi.

 

Zpět