Frisbee Ultimate - pravidla

30.05.2008 12:20

Blíží se naše Frisbee na ledě a také English Camp, takže je skvělý čas na zopakování pravidel hry Frisbee Ultimate.

Frisbee Ultimate je kolektivní bezkontaktní hra s létajícím diskem. Dva týmy (obvykle 7 hráček/hráčů v každém týmu) spolu soupeří o vyšší skóre, hraje se diskem o váze 175 gramů (v našem případě značky Discraft). Zde je výňatek z pravidel, upravený a zjednodušený pro potřeby amatérské hry.

  • Hřiště: obdélníkové hřiště, na obou koncích jsou vyznačené tzv. koncové zóny
  • Začátek hry: oba týmy začínají na čarách svojí zóny, bránící tým vyhodí disk směrem k útočícímu týmu.
  • Pohyb disku: hráči si přihrávkami předávají disk. Disk (nebo hráč s diskem) se nesmí dotknout outu, disk se nesmí dotknout země. Chytí-li disk zároveň útočník i obránce, hra pokračuje a disk zůstává útočníkovi.
  • Skóre: bod získává tým v případě, že člen týmu přihraje disk z hřiště (bílá oblast) do koncové zóny soupeře , a zde jej jeho spoluhráč chytí. Tým získá bod a zůstává v této zóně, bránící se přesouvají na opačnou stranu hřiště, kam jim skórující tým disk hodí a začíná hra o další bod.
  • Turnover (výměna): ve chvíli, kdy se nezdaří přihrávka (disk se dotkne země, srazí jej soupeř, chytí jej soupeř, disk je v outu) se střídají role útočníků a obránců, tedy ti, co si nyní přihrávali diskem, se stávají obránci.
  • Obrana: Ultimate je bezkontaktní a ohleduplná hra. Bránící hráč stojí u útočníka s diskem maximálně jeden. Počítá se s odstupem na šíři disku, obrana by měla být důsledná, ale rozhodně ne hrubá. Zakázán je jakýkoli dotek hráčů nebo dotek disku, který drží druhý hráč. Útočník nesmí obránce odstrkovat nebo naznačovat hod směrem k němu. Při obraně obránce může počítat ve vteřinových intervalech, pokud útočník do 10 sekund neodhodí, nastává turnover.
  • Fauly si hráči hlídají sami: Frisbee Ultimate je velice férová hra. Je nemyslitelné a přísně zakázané, aby hráč použil úmyslně kontaktu s druhým hráčem k získání výhody ve hře. Pokud se tak nedopatřením stane, má na to okamžitě hráč, který se omylu dopustil, nebo kdokoli ze zúčastněných, upozornit slovem "faul". Hra se zastaví a dojde k zopakování situace. Nedochází k výměně, nejsou žádné tresty, každý se podle svého vědomí vrátí na místo, kde byl před spornou situací.
  • Nováček: kdokoli, především nováček, může během hry kdykoli požádat o vysvětlení konkrétního pravidla. Hra se přeruší a pravidla někdo vysvětlí, poté hra pokračuje. Je pochopitelné, že nováčci nebudou tohoto privilegia zneužívat, jde o to si skvěle zahrát.
  • Střídání: hráči v obou týmech mohou libovolně střídat poté, co byl dosažen bod. V průběhu hry je možné střídat pouze z vážných důvodů, v takovém případě se zastaví a poté znovu obnoví hra.
  • Spirit of the Game - Frisbee Ultimate zdůrazňuje férovost, sportovní chování a otevřenost. Soutěživost je na místě, ovšem mnohem důležitější je respekt mezi hráči, jejich zapojení do hry a pozitivní zážitek obou týmů, čistá radost ze hry.

Kompletní pravidla v originále - Frisbee Ultimate, zjednodušená pravidla v originále. Přečtěte si také více o Spirit of the Game a podívejte se na Frisbee Videa.

Zpět