Frisbee Ultimate - duchaplné běhání za diskem

23.05.2008 11:29

Frisbee Ultimate je kolektivní hra, která má ducha. Tedy ne nějakého poťouchlého polštářovitého poletuchu, ale ducha hry - Spirit of the Game. Vyjadřuje, že cílem Frisbee Ultimate je poskytnout lidem sejít si a zahrát si. Pobavit se a mít radost z podařených přihrávek, vzájemné komunikace, chytrých náběhů, jen-tak-tak chytů i z neuvěřitelných šťastných náhod. Spirit of the Game vlastně říká - sešli jsme se za stejným účelem - zahrát si. Nejsme protivníci, jsme spoluhráči rozdělení do dvou týmů.

Díky tomu je Frisbee Ultimate velice čistá hra. Před týdnem jsem jel na fotbalový turnájek "posílit" redakční tým a uvědomil jsem si ten rozdíl. Ve fotbale hrají někteří hráči (a v profesionálním fotbalu zdá se skoro každý) na hranici toho, co mu pravidla nebo rozhodčí dovolí. Ve Frisbee žádní rozhodčí nejsou, ani v nejvyšších soutěžích. Místo toho si hráči hlídají, aby se nijak neprovinili, a pokud něco omylem provedou, oznámí to oni sami nebo jiný hráč či hráčka, kteří si toho všimnou. A ani pak, když zazní slovo "faul" nebo "kroky", nejde o žádnou tragédii. Nejsou tu žádné tresty, prostě se jen zopakuje poslední situace, kdy bylo všechno v pořádku. Tímpádem se hráči vzájemně respektují a mají na sebe ohled. Když ve frisbee běžíte za diskem, nemusíte se bát, že vás zezadu někdo podkopne. Díky tomu si můžou frisbee zahrát ženy a muži v jednom týmu, začátečníci i pokročilejší v jedné hře. Nejde o fyzickou sílu, jde o nadšení, nápady, pečlivost... a běhání.

Pravidla Frisbee Ultimate v pěti minutách

Jak Frisbee Ultimate vypadá. Našel jsem pěkné video, kde nejenže uvidíte, jak se Frisbee hraje, ale samotní hráči vám vysvětlí základní pravidla.

Vysvětlují se zde zákadní pravidla: hráč, který drží disk, nesmí dělat kroky, jenom pivotovat, na přihrání má deset sekund. Když disk spadne, dojde k turnoveru, ti, co bránili, dostanou disk a útočí na zónu pro změnu oni. Koncová zóna (end-zone) je obdélník na konci hřišti. Když v něm váš spoluhráč nebo spoluhráčka chytí disk, váš tým má bod. Stručná pravidla Frisbee Ultimate.

Někdy je těžké představit si, že si tento sport udrží svoji férovost i ve vyšších soutěžích. Ale podle všeho to tak skutečně je. Následující video ukazuje světový šampionát z roku 2002. Taky tam uvidíte některé moc pěkné kombinace.Pozor, doprovodná hudba je celkem hlasitá.

Na to, abyste si Frisbee užili, ale vůbec nemusíte být profíci. Stačí umět trochu házet a chytat a už jste pro tým užiteční - daleko nejdůležitější je mylím být ve správný čas na správném místě.

Plánujeme, že si s Krokodýlem někdy začátkem června půjdeme Frisbee zahrát. Takže teď hledáme to správné místo a ten správný čas. Pokud máte někdo nápad, napište mi. Doufám, že se pěkně rozházíme před English Campem a skvěle zahrajeme.

Pavel

Hudební péesko: Zatímco video ze šampionátu doprovází taková klasická hudba, pěkně zdůrazňující eleganci a čistotu tohoto sportu, to první video podbarvuje skladba Here It Goes Again od OK Go. Pokud neznáte jejich slavný trenažerový klip, určitě se mrkněte.

Zpět