Diskuze s režisérkou Helenou Třeštíkovou o jejím oceňovaném dokumentu René

12.11.2009 12:39

Zveme vás na výjimečnou událost - diskuzi se známou českou režisérkou Helenou Třeštíkovou, která laskavě přijala naše pozvání na Krokodýla. Povídat si s námi bude především o dokumentárním filmu René, vůbec prvním českém filmu oceněným evropským Oskarem. A právě časosběrný dokument René si pochopitelně promítneme. 

Kdy: středa 2. prosince 2009 od 18:00

Kde: Římská 43, přízemní klubovna

Vstup je, jako vždy, zdarma, tentokrát se ovšem jistě neztratí sušenky či jiné občerstvení nenarušující diskuzi. Film promítáme v originálním, českém znění, na přání můžeme zapnout anglické titulky, takže můžete pozvat své známé z blízka i zdaleka:-)

Jsme vděční za čas, který nám paní režisérka Trestikova věnuje, a pevně věříme, že diskuze po filmu bude skutečně zajímavá - a to i díky vám. Film René si totiž diskuzi absolutně zaslouží. Těšíme se na vás ! 

O filmu René (2008, ČR, 90 min)

Časosběrné dokumenty vyžadují obrovskou trpělivost i empatii. Režisérka Helena Trestikova se u nás proslavila sérií dokumentů Manželské etudy, ke kterým se po dvaceti letech vrátila. Její nejnovější film, René, vyplňuje právě těchto 20 let. Tak dlouho trvalo natáčení, a celou tuto dobu nám režisérka představí pohledem zcela originálním. Pohledem mladého recidivisty Reného, který větší část této doby strávil ve vězení nebo pácháním trestné činnosti, našel si ale čas i na sepsání dvou úspěšných knih. Nebo vykradení bytu režisérky, která jej celou tuto dobu podporovala.

Jenže tak jednoduché to vůbec není. Toto je reálný příběh, reální lidé a směs situací běžných i extrémních. Za 20 let se najde čas na mnoho vtíravých myšlenek. Co Reného předurčilo k dráze zločince? Jak je možné, že dokáže věcně a vtipně reflektovat svou situaci a přitom do ní zabředat stále hlouběji? Jaký je vztah profesionální režisérky a objektu jejího pozorování? Kdo koho manipuluje? A jak to může souviset s naším životem?

Tentokrát se bude promítání konat nikoli poslední středu v měsíci, ale až středu následující. Věříme, že si přesto uděláte čas na obě akce, které jsme pro vás na první prosincový týden přichystali: středeční film i páteční ping-pong (4. prosince).

Pavel

 

Zpět